10 nejlepších knih desetiletí


Desátá léta se pomalu blíží ke konci a to je perfektní příležitost si shrnout, jaké báječné knihy jsme v této dekádě četli! Vybrali jsme 10 největších literárních zážitků a protože už tak to bylo dost těžké, těchto nejlepších 10 jsme seřadili podle abecedy.

ČAS ČARODĚJNIC

Magická trilogie Debory Harknessové způsobila v roce 2011 globální senzaci. Čtenáři oceňovali věrně popsané historické reálie a magickou atmosféru příběhu, čtenářky při čtení navíc oceňovaly postavu tajemného (a neskutečně sexy!) upíra Matthewa. Kniha se brzy po vydání dočkala pokračování Stín noci a Kniha života a posléze se stala předlohou pro stejnojmenný seriál.

 

ČERNOBÍLÝ SVĚT

Padesátkrát se autorka této knihy dočkala odmítavé reakce. A když nakonec vyšla, stala se bestsellerem č. 1 nejprve ve Spojených státech a pak i v Evropě. Laskavý, ale místy mrazivý příběh o rasismu, předsudcích a síle ženského přátelství, způsobil, že se o tomto tématu ve společnosti opět začalo víc mluvit.  

 

DÍVKA VE VLAKU

Psychologický thriller Pauly Hawkins šokoval celý svět a překonal rekord v rychlosti prodeje. Autorka představila princip nespolehlivé vypravěčky, který poté využila spousta dalších autorů napínavých knih. Pokud chcete knihu, od které se nejde odtrhnout, dál nehledejte, Dívka ve vlaku patří k těm nejlepším!

 

HVĚZDY NÁM NEPŘÁLY

John Green byl spisovatel už pár let předtím, než napsal Hvězdy nám nepřály, ale teprve tenhle srdceryvný a přitom lehce napsaný příběh dvou zamilovaných teenagerů, kteří bojují s těžkou nemocí, jej proslavil na celém světě. Je to taková esence Johna Greena: originální příběh s mladými hrdiny, věty, které jde zfleku vytisknout jako citáty na tričko a samozřejmě taky nepostradatelný humor. Tenhle příběh nezapomenete!

 

MARŤAN

Stává se málokdy, aby se sci-fi dostalo na žebříčky nejprodávanějších knih. Marťan to ale dokázal! Snad proto, že to není úplně typické sci.-fi, snad díky nezdolné vůli hlavního hrdiny přežít, snad díky neodolatelnému nadhledu, s jakým muž uvězněný na povrchu Marsu, snáší svůj osud. Kniha se stala fenoménem, některé hlášky zlidověly a filmová adaptace, ve které exceluje Matt Damon, získala 7 nominací na Oscara. Až v příštím desetiletí lidstvo poletí na Mars, tuhle knihu doporučujeme zabalit s sebou, může se hodit!

 

 

(NE)OBYČEJNÝ KLUK

Krásný příběh o laskavosti, rodičovské lásce a dětském přátelství. Kniha je určená zejména dětem, ale má co říct i dospělým. R. J. Palaciová na milém příběhu chlapce, který chce i navzdory svému fyzickému postižení, chodit do školy s ostatními dětmi, vás rozesměje i dojme. Kniha má potenciál stát se klasikou, některé školy si ji zařadily na seznam povinné četby!

 

NEŽ JSEM TĚ POZNALA

Nejúchvatnější romantický příběh desetiletí. Ztřeštěná ošetřovatelka Louisa se stará o pohledného Willa, který je po nehodě upoutaný na vozík, a snaží se mu vrátit chuť do života. A postupně k němu začne cítit něco víc… Někteří kritici knihu dokonce označili za „nejlepší romantický příběh od Romea a Julie“ a Jojo Moyeová se díky němu zařadila mezi nejúspěšnější spisovatelky na světě.

 

PROBUZENÍ SIMONA SPIERA

Becky Albertalli se rychle vyhoupla mezi nejzářivější hvězdy literatury pro mládež díky tomuto roztomilému dospívajícího Simona, který se stydí říct, že se mu líbí kluci. Jenže když se jednou zapomene odhlásit ze školního počítače, jeho tajemství se dostane ven a Simon musí vymyslet, jak se s tím popasovat… Sladký i srdcervoucí příběh ukázal mladým čtenářům, že je jedno, jestli se vám líbí kluci nebo holky, a za to autorce patří velký palec nahoru!

 

READY PLAYER ONE

Desátá léta 21. století byla dobou rozkvětu počítačových her a americký spisovatel Ernest Cline svoje rozsáhlé znalosti tohoto média zpracoval v knize, která se stala modlou všech gamerů. Nadupaný příběh, ve kterém se prolínají popkulturní narážky s promyšlenou zápletkou a řadou nečekaných zvratů, nejde slupnout jinak než na jeden zátah. Mezi fanoušky knihy Ready Player One se řadí i režisér Steven Spielberg!

 

ZMIZELÁ

Nejgeniálnější zvrat v dějinách thrillerů? Gillian Flynnová si touto knihou stoprocentně zajistila místo v thrillerové síni slávy. Když kniha v roce 2013 vyšla, čtenářům spadla brada, protože to, co autorka předvedla, dosud žádný spisovatel ani nezkusil. Příběh, ve kterém postupně odhalujeme odvrácenou stránku jednoho na první pohled dokonalého manželství, inspiroval řadu dalších knih a taky velice povedenou filmovou adaptaci Davida Finchera! My ale rozhodně nejdřív doporučujeme knihu!