18 NEJLEPŠÍCH KNIH, KTERÉ VYŠLY V ROCE 2018


Letos vyšlo tolik báječných knih, že vybrat 18 těch skutečně top byl nadlidský úkol! Nakonec jsme ale po dlouhých hodinách hádek a trucování s kolegy přece jenom dali do kupy tento výběr.

Knihy jsou řazeny podle abecedy.

 
ARTEMIS

Marťanovi nás Andy Weir přenesl na Mars, v Artemis na Měsíc. Čtení příběhu vesmírné pašeračky Jazz Bašarové nás hrozně bavilo. Nejenže je kniha plná zvratů a překvapení, ale autor opět využívá své vědecké znalosti a prostředí Měsíce. Kniha, která bude bavit i ty, kdo sci-fi normálně nečtou!

 

 

ČERVENÝ ADRESÁŘ

Dojemný příběh stoleté stařenky Doris nám připomněl nejlepší knihy Jojo Moyesové. Ve vzpomínkách staré paní vybledlé staré fotografie Paříže 30. let znovu získávají barvy. Červený adresář doporučujeme všem romantickým duším!

 

JEDNA ŽELVA ZA DRUHOU

Nejnovější román Johna Greena na tomhle seznamu prostě nesmí chybět! Jedna želva za druhou je totiž jeho nejosobnější kniha, ve které autor bestselleru Hvězdy nám nepřály prozrazuje, jaké to je žít s psychickým onemocněním. Nechybí ovšem ani pořádná dávka nadhledu a humoru!

 

KOMTUROVA SMRT

„Murakami ve špičkové formě.“ Tak hodnotí literární kritici Komturovu smrt, více než 700stránkovou novinku japonského spisovatele Haruki Murakamiho. Příběh se točí kolem malíře, který na půdě pronajatého domu objeví starý obraz tajemného umělce…

 

LOUTKÁŘ

Málokdy se stává, že je druhý díl lepší než ten první, ale v případě Loutkáře, pokračování Hadrového panáka, to rozhodně platí! Mrazivá atmosféra New Yorku, kde kdosi aranžuje mrtvá těla do děsivých obrazců, vám nedá spát. Nemůžeme se dočkat třetího dílu!

 

MOMENTKY

Nejlepší sbírka povídek roku? Oblíbená spisovatelka a novinářka Barbara Nesvadbová ve svých Momentkách zachycuje každodenní okamžiky štěstí, smutku i těžkých rozhodnutí, které nám v paměti uvíznou navždy. Hříšně nedoložitelné čtení!

 

MUFFIN A ČAJ

Muffin a čaj si své místo na tomto žebříčku právem vybojoval. Jednak je to asi nejlepší český debut letošního roku a jednak je to první český příběh pro mládež s gay tematikou. Krásně napsaný, čtivý, smutný i vtipný – jako dospívání bývá. Moc doporučujeme!

 

MŮJ ŽIVOT

Fotbalista Petr Čech napsal knihu a je to gól! V krátkých humorných fejetonech s roztomilými ilustracemi popisuje své dětství, dospívání i fotbalovou kariéru. Pro fotbalové fanoušky je tohle povinná četba, ale bavit bude i ty, kteří se chtějí pobavit u inspirujícího příběhu Čecha, který ve světě prorazil.

 

MUŽ A ŽENA

Někteří lidé už spisovatele Michala Viewegha odepisovali s tím, že nic dobrého nenapíše, ale to se šeredně spletli. Ve svém triumfálním návratu na literární scénu Michal Viewegh dokazuje, že psaní mu pořád jde od ruky i od srdce. Muž a žena jsou dvě novely v jedné laskavé a humorné knize, která vás přesvědčí, že Král české literatury své žezlo pořád drží pevně ve svých rukou.

 

NĚKDO CIZÍ V DOMĚ

Stejně jako v bestselleru Manželé odvedle se i ve své druhé knize Shari Lapena zabývá pošramocenými rodinnými vztahy, které vygradují do boje o přežití. Strhující příběh, ve kterém od první až do poslední stránky nevíte, komu máte věřit, vás stoprocentně překvapí!

 

NENÍ ÚNIKU

Sněhová vánice uvězní na dálničním odpočívadle pět cizích lidí. A jeden z nich je psychopat! Tak jednoduchý námět – a tak dokonalé zpracování! Od téhle knihy se neodlepíte! Světový bestseller Taylora Adamse vychází ve 24 jazycích a my jsme ho slupli za jeden večer!

 

NOČNÍ PTÁK

Psychologický thriller, který budete číst jako v transu. San Francisco zaplavila vlna děsivých sebevražd. Jedna žena se uprostřed rozhovoru zvedne z auta a skočí z mostu, druhá se zastřelí na svatbě. A přibývají další. Detektiv Frost Easton cítí, že v tom něco nehraje. Jenže kdosi, kdo se podepisuje jako Noční pták, krouží blíž a blíž. A zná Frostovy nejtajnější noční můry…

 

POD KRVAVÝMI NEBESY

Píše se rok 1943 a sedmnáctiletý Pino Lella utíká z bombardovaného Milána do hor, kde pomáhá přes skalnaté průsmyky a hřebeny převádět židovské uprchlíky do bezpečí neutrálního Švýcarska. Osud pro něj má ale další plány! Neuvěřitelný historický román vznikl podle skutečného příběhu dnes již téměř stoletého stařečka. A Hollywood na příští rok chystá film!

 

SMRTKA

Vítejte ve světě budoucnosti, kde lidstvo vyléčilo všechny nemoci a přemohlo smrt. Aby se planeta nepřelidnila, vznikl tajemný cech smrtek, jejichž jediným údělem je „kosit“. Citra a Rowan jsou vybráni, aby se stali učedníky, smrtkou se ale může stát jenom jeden… A jeho prvním úkolem bude pokosit toho druhého. Vybroušený román Neala Shustermana se stal světovým bestsellerem – stačí si přečíst první kapitolu a pochopíte proč!

 

ŠELMA

Na těch lesích bylo něco špatně.“ Touhle větou začíná nervy drásající thriller Šelma, který je označován za knihu roku. Spisovatel Andrew Mayne (mimochodem bývalý iluzionista a pomocník kouzelníka Davida Copperfielda) čtenáře seznamuje se svérázným profesorem Theo Crayem, který se domnívá, že brutální smrt jeho studentky nezpůsobil medvěd. Ani vlk. Ale zabiják úplně jiného typu… 

 

VYPÁLENÁ NENÁVIST

 Vypálená nenávist od Angie Thomasové se stala románem, který pohnul Amerikou. Tenhle silný příběh černošské dívky, která se stane jediným svědkem toho, jak policisté zastřelí jejího nejlepšího kamaráda, čtenářům ukazuje, že rasismus bohužel stále nevyhynul.

 

VYŠLAPANÁ ČÁRA

Na mladou výtvarnici Frankie toho je už prostě moc. A tak se uchýlí do staré chalupy po babičce a začne přemýšlet. O všem. O svém životě i o umění. Tohle je jedna z nejlepších knih, jaké jsme letos četli, moc doporučujeme! Pokud jste od autorky četli Jasno lepo podstín zhyna, tak víte proč!

 

ZAKÁZANÉ OVOCE

Anglické přímořské letovisko, polovina 20. století a tragická událost, jejíž ozvěny jsou mezi místními slyšet dodnes. Výborně napsaný příběh, který dokazuje, že Jojo Moyesová patří mezi nejlepší spisovatelky současnosti.