Jojo Moyesová knihou nastínila svou literární cestu


Jojo Moyesovou určitě není nutné blíž představovat. Ať už se bavíme o knize Než jsem tě poznala nebo Dívka, již jsi tu zanechal, čtenáři vždy netrpělivě očekávají každý další román, který má vyjít. Aktuálně můžete na pultech knihkupectví najít titul Schovej mě v dešti. U nás je horkou novinkou a zatím posledním počinem, jenž v ČR vyšel, přitom se jedná o autorčin debut!

Jojo Moyesová touto knihou nastínila svou budoucí literární cestu, po níž směle kráčí už osmnáct let. Mezilidské vztahy, sociální témata, rodinné vazby, láska, to vše její romány charakterizuje a nejinak je tomu i u titulu Schovej mě v dešti, v němž líčí dojemný příběh tří generací žen jedné rodiny.

Šestnáctiletá Sabine velmi těžce prožívá matčiny milostné eskapády. Kate nemá štěstí na muže a Sabine cítí, že tentokrát se matka ve svém výběru šeredně mýlí. Propast mezi nimi se zvětšuje, a tak ji Kate posílá do Irska ke svým rodičům. Na tom by nebylo nic špatného, u babičky a dědy přece bývá fajn. Bohužel ne tehdy, když jste je více než deset let neviděli a víte, že vzájemné vztahy jsou míň než chladné. Sabine je rozčarovaná, rodinné sídlo chátrá, babička je upjatá, strohá žena bez jakéhokoliv vlídného slůvka pochopení, dědeček se nachází v jakémsi podivném stavu mezi životem a smrtí. Na teenagerku, která život teprve začíná poznávat, je toho až příliš a chce odjet domů. Obrátí se vše k lepšímu, když se do Irska vydá i Kate? Ta odtud před lety utekla a nechala za sebou spoustu nedořešených problémů. I když si to ani jedna z žen neuvědomuje, čas, který společně stráví, může být hojivou náplastí na hluboké rány. Jsou tady ale ještě nevyřčená dávná tajemství.

Přestože se jedná o prvotinu, můžu ji doporučit všem milovníkům silných rodinných příběhů. Autorka nás zavede na malebný irský venkov a nezapře, že její velkou láskou jsou koně, které mají v knize své místo. Část děje se odehrává v exotickém Honkongu padesátých let minulého století. Jsme svědky střetu tradičního života v této destinaci s tím, na jaký jsou zvyklí Britové, a je to opravdu zajímavý pohled na dvě odlišné kultury. Určitě by si tato linie zasloužila samostatné zpracování a vlastní příběh.

Autorce se podařilo nahlédnout do křehké duše náctileté dívky stojící na přelomu dětství a dospělosti. Sabine poznáváme se všemi „bonusy“ drzého mládí, a stejně jako se z nehezké larvy vylíhne nádherný motýl, i ona prochází jistou proměnou. Neméně silnou postavou je babička Joy, zprvu možná nepříliš sympatická postava, k níž si musíte svou cestu poctivě vyšlapat. Díky těmto dvěma výrazným hrdinkám stojí Kate trochu v pozadí a mezi svou dcerou a matkou trochu balancuje. Nebývá tomu mnohdy tak i ve skutečném životě?

Možná bude některým čtenářům příběh připadat až příliš poklidný a získají pocit, že se v něm téměř nic neděje, ale někdy nepotřebujete akční děj, abyste si užili příjemné chvilky s knihou. Jojo Moyesová napsala román, v němž dává prostor k zamyšlení nad důležitostí rodiny a jejích mnohdy spletitých a křehkých vztahů.